Czy słońce leczy depresję?
W jaki sposób leczyć depresję słońcem?
Czyli słów kilka o chorobie afektywnej sezonowej
![]() |
Nie czuje wolności, a w tym co mam widzę jedynie brak jakiejkolwiek miłości |
Depresja, czyli jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie. Dotyka od 5 do 17% populacji przynajmniej raz w ciągu trwania ich życia. Zaburzenie to może prowadzić nawet do śmierci. Czy jednak można ją leczyć światłem słonecznym? Tak, ale...
Po pierwsze nie każde zaburzenie depresyjne może być tak leczone, a szczególnie jej rodzaj zwany chorobą afektywną sezonową. Po drugie wydaje się (nie ma jednoznacznej odpowiedzi), że wywołuje ją niedomiar właśnie światła słonecznego.
Czym jest depresja jesienna/zimowa
Tak w sumie to niczym, gdyż coś takiego w ogóle nie istnieje. Jest to popularne (niepoprawne) określenie choroby afektywnej sezonowej (SAD - seasonal affective disorder). W klasyfikacji ICD-10 nosi kod F32.9. Jednostka ta nie jest dodatkowo wyróżniona z zaburzeń depresyjnych - jej przebieg nie różni się znacząco od przebiegu epizodów depresyjnych.
Osoby z "depresją zimową" skarżyć się mogą nie tylko na przygnębienie i ogólne spowolnienie ale także wzmożony apetyt (w szczególności na kaloryczne węglowodany), zwiększenie zapotrzebowania na sen, który w dodatku nie przynosi ulgi wypoczynku (Cierpiałkowska, 2009).
SAD objawia się sezonowo; najczęściej pojawia się jesienią i trwa aż do wiosny, jednakże istnieje grupa ludzi, którzy odczuwają jej symptomy również latem. Jest to jednak zdecydowanie mniejsza grupa (Kunwar & Baek, 2017).
Podstawą diagnozy jest występowanie epizodów depresyjnych w tym samym okresie w ciągu dwóch następujących po sobie latach.
![]() |
Kunwar & Baek, 2017 |
Przyczyna SAD, czyli depresja o sezonowym wzorcu przebiegu
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Brakuje jeszcze odpowiednich badań w tym zakresie. Jednakże skorelowano kilka czynników i wskazano na ich korelację z SAD.
Są to:
- Szerokość geograficzna;
- Czas ekspozycji na światło w ciągu dnia;
- Zaburzenie rytmu cirkadialnego (o rytmie ultradialnym pisałem tutaj);
- Dysfunkcja neurotransmiterów;
- Różny, nieznany czynnik biologiczny, jak na przykład nieadaptacyjny gen;
- Zbyt duże stężenie melatoniny;
- Zbyt niskie stężenie serotoniny;
- Czynniki psychologiczne.
Sposoby leczenia Depresji Sezonowej
Popularną metodą stosowaną w obszarach o ograniczonej ilości światła słonecznego w ciągu dnia (góry lub obszary bliższe polu podbiegunowemu niż równikowi) jest suplementacja światła. Doświetlanie w ciągu dnia reguluje cykl cirkadialny poprzez normowanie wydzielania melatoniny w organizmie.
Kolejną metodą jest farmakoterapia oparta na Bupropionie, który jest inhibitorem wychwytu zwrotnego noradrenaliny, a także (choć w mniejszym stopniu) dopaminy.
Ważny jest także stosunek i akceptacja tego stanu, może nam w tym pomóc odpowiednia psychoterapia.
Pamiętaj jednak aby samemu się nie diagnozować! Nie posiadając odpowiednich kompetencji i próbując na własną rękę sobie lub komuś pomóc możesz wyrządzić komuś krzywdę. Zawsze w razie wątpliwości kontaktuj się z lekarzem specjalistą (psychiatra), bądź w tym przypadku z psychologiem klinicznym.
Tekst nie miał na celu wskazania, że wystarczy wyjść na słońce i depresja znika. Depresja, to choroba. Bardzo poważna i nie należy jej nigdy lekceważyć. Zawsze za to należy stosować się do zaleceń lekarza.
Chcesz podziękować za wartościowe i rozwijające treści, które zawsze z wysoką jakością staramy się przygotować specjalnie dla Ciebie? Możesz przesłać nam dyszkę na kawę!
Wyślij też znajomym artykuł i szerz wiedzę wokół!
Literatura:
- Cierpiałkowska, L. (2009). Psychopatologia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar, s. 246.
- Kunwar, A., Baek, E. (2017). Cause of Seasonal affective disorder and nurses role to alleviate depressive symptoms: A scoping review. Vaasa: Novia University of Applied Sciences.
https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/138499/AbhilekhKunwarBaekEunbi.pdf?sequence=1&isAllowed=y - https://pl.wikipedia.org/wiki/Rytm_dobowy
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_depresyjne
- https://icdlist.com/icd-10/F32.9
- https://en.wikipedia.org/wiki/Seasonal_affective_disorder