O blogu

Cześć! Zasiądź i poznaj trochę świata z nami

Jeżeli to czytasz, to znaczy, że udało mi się przebić przez algorytmy social media i pomiędzy śmiesznymi kotami a krzyczącym Tik Tokiem dałem Ci możliwość wyjścia z Matrixa. No dobra, może jeszcze nie mam klucza do symulacji ale na pewno chcę Ci dać tutaj rozwijający Cię kontent.

O co chodzi z tą nazwą?

Jak w życie to niepoprawne tłumaczenie (z premedytacją!) angielskich poradników, które zaczynają się najczęściej od frazy "How to", co można dosłownie przetłumaczyć jako "Jak w", co w tym przypadku wykorzystałem jako Jak w życie.

Początki inicjatywy i nasza misja

19 lipca 2019 roku opublikowałem pierwszy wpis. Postanowiłem zacząć od podstaw - rzeczy, które spotykamy codziennie, które tyczą się nas samych. Nie bez powodu wybór padł więc na stres. Przyświecała mi wizja odwiedzenia bloga, podpatrywania i zastanowienia się, czy można to zastosować w swoim życiu. Chciałem wszystkim chętnym do odwiedzania tego miejsca ludziom ulżyć w ich codziennym życiu, pomóc im żyć bardziej świadomie, żeby ich wybory były lepsze dla nich samych. To wszystko chciałem opakować w ładnym i przystępnym pudełku lekkiego pióra, pod którym byłby potężny fundament rzetelnej wiedzy naukowej.

Rzetelność przekazywanej wiedzy, to kolejny filar mojej działalności. Wszystkie moje prace mają źródła, wiedza nie jest z kosmosu, a zazwyczaj sprawdzam ją przynajmniej w dwóch, niezależnych źródłach. Zobowiązuje się do ciągłego podnoszenia świadomości ludzi o jakości nauki, tego co ona może nam powiedzieć, a co jest tylko dumnym wieszczeniem z fusów. Chciałbym przekazywać idee krytycznego podejścia do świata przy jednoczesnej świadomości naszych ograniczeń i wynikającej z tego konieczności zaufania autorytetom. Samemu nie stawiam się w takowej roli. Chcę być tylko potencjalnym źródłem wiedzy od najlepszych prosto dla Ciebie.

Grafika zaprojektowana przez Małgorzatę nadała
charakterystyczną fioletową szatę całej inicjatywie


Idąc na studia chciałem zdobywać wiedzę i przekazywać ją wszystkim, którzy tylko zechcieliby posłuchać. Wybór padł na psychologię. Jako szkołę średnią wybrałem technikum informatyczne - komputery, sieci i nowe technologie. Czemu więc psychologia? Zawsze mnie fascynowało poznawanie siebie i głębszy wgląd w to, co się dzieje wewnątrz nas samych. Lepsze zrozumienie świata i samego siebie.

Zacząłem więc od psychologii ogólnej. Trochę (nawet bardzo) eksperymentowałem, poszukiwałem - co właściwie można robić? Teraz, po wielu próbach już wiem, że nie da się stworzyć takiego jednego planu na całe życie w dzisiejszych czasach. Pandemia w 2020 roku dobitnie pokazała, że "jeżeli chcesz rozśmieszyć boga, to opowiedz mu o swoich planach". Teraz możesz się spodziewać tutaj psychologii w organizacji, rozwoju zawodowego i kariery, a także mindfulness.

Zespół

 
Piotr Wójcik - student psychologii UMCS, działacz na rzecz społeczności psychologów, współzałożyciel i pierwszy prezes Biura Regionalnego PSSiAP Lublin, National Coordinator Mind the Mind Poland 2020/21, wieloletni członek Koła Naukowego Psychologów UMCS. Oprócz psychologią interesuje się zarządzaniem zespołami, projektami, organizacją, a także minimalizmem i mindfulness.

Współpracowałem chociażby z Ekipą Szymona przy pisaniu tekstu, który miał sprawić, że życie podczas pandemii w 2020 stanie się jakoś bardziej znośne. Pisałem również post, który się ukazał na FP Wojowników Klawiatury o Fake News.
 
Możesz pomóc promując blog w mediach społecznościowych! Udostępnienia, komentarze, reakcje (dokładnie w tej kolejności) zwiększają zasięgi i pozwalają na lepsze szerzenie rzetelnej wiedzy wśród Naszego pokolenia.

Dzięki
Piotr

Najpopularniejsze

Czemu bardziej lubisz siebie w lustrze niż na zdjęciach?

TEST ONLINE CORONAVIRUS - SPRAWDŹ CZY JESTEŚ BEZPIECZNY

Skuteczny sposób na naukę do egzaminów w trzy dni!