Komunikat JA - czuję się doceniony, ponieważ przeczytaliście mój wpis.

Komunikat JA

    Hej, Ty! Do Ciebie właśnie kieruję moje pytania. Czy podczas dyskusji kiedykolwiek użyłeś komunikatu JA? Czy zamiast szukać wytłumaczeń powiedziałeś wprost o swoich emocjach i czemu je odczuwasz w danej chwili? W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci czym jest komunikat JA oraz jak i kiedy go stosować.



Czym jest komunikat JA? Do czego służy?

    Komunikat JA służy nam do tego, by zamiast zagłębiać się w nieprzyjacielskie stosunki podczas dyskusji powiedzieć wprost o naszych uczuciach. By zapanować nad sytuacją oraz naszymi własnymi emocjami, wyrazić je przed sobą samym i przed naszym rozmówcą. Nie ma niczego złego w wyrażaniu swoich emocji, wszyscy je posiadamy i należy o nich mówić zamiast dusić w sobie, czyli pozwalać na to, by zmieniły się one w gniew lub smutek, a nawet stres.
 
    Mówiąc krócej, komunikat JA to technika, która pomaga nam wyrazić własne emocje podczas dyskusji lub rozmów z samym sobą. Zamiast szukać usprawiedliwień w całym otoczeniu lub w sobie, używając tej techniki możemy wprost powiedzieć o swoich emocjach i czemu je czujemy w danej chwili. Zrozumcie siebie, a będziecie rozumiani.


Komunikat TY.

    Używając komunikatu TY skupiamy się na drugiej osobie, na jej winie, jej zachowaniach, zamiast na tym, co się z nami dzieje w tej sytuacji. Używając tej techniki unikamy odpowiedzialności sytuacyjnej  i zrzucamy winę na wszystko inne. Jeśli chcemy oskarżyć rozmówcę albo mu wytknąć, że przykładowo zawsze się spóźnia i przez niego mamy mniej czasu możemy użyć komunikatu TY. Ale czy chcemy tracić przyjaciela zamiast go zrozumieć? Starajmy się nie używać tego komunikatu, nie jest miło słuchać wytyków w swoją stronę, okażmy zamiast tego zrozumienie, spytajmy się czemu się spóźnia i powiedzmy jak my się czujemy w tej sytuacji używając komunikatu JA.


Przykłady użycia.

Komunikat JA:

  • Jest mi bardzo miło, że tak myślisz, a co konkretnie Ci się spodobało?
  • Nie czuję się dziś w ogóle, czy moglibyśmy się nie kłócić? Jesteś dla mnie bardzo ważna.
  • Czuję dumę, że udało mi się to zrobić.
  • Czuję irytację, gdy się spóźniasz. Chciałbyś o tym porozmawiać?
Możemy dodać do treści komunikatu jakieś pytanie odnośnie pomocy, wysłuchania. Ta technika to tylko jedna ze składowych całego dialogu.

Komunikat TY:

  • Zawsze się spóźniasz.
  • Cały czas mi coś wytykasz.
  • Czemu taki jesteś?
  • Cały czas robisz coś innego gdy próbuję z Tobą rozmawiać, ciągle ten telefon!
Tego typu komunikaty jak zauważyliście mają negatywny wydźwięk i mogą zaostrzyć sytuację.

Dajcie znać, czy powyższy tekst był dla Was przydatny oraz czy chcielibyście więcej wpisów odnośnie różnych komunikatów, stylów prowadzenia rozmowy?


Bibliografia:
1. K. Płuska, Komunikat Ja - Twoje emocje i potrzeby. Po co i jak go stosować? https://www.katarzynapluska.pl/komunikat-ja-twoje-emocje-i-potrzeby/

Najpopularniejsze

Czemu bardziej lubisz siebie w lustrze niż na zdjęciach?

TEST ONLINE CORONAVIRUS - SPRAWDŹ CZY JESTEŚ BEZPIECZNY

Skuteczny sposób na naukę do egzaminów w trzy dni!