Co smartfon mówi o osobowości

Co smartfon mówi o naszej osobowości?

Czyli jak w przewidywanie osobowości na podstawie wzorców użytkowania smartfona
Mobile Phone, Smartphone, Keyboard, App, Internet

Osobowość, czyli zestaw względnie stałych cech człowieka, których koniec okresu dynamicznego rozwoju można określić końcem kryzysu tożsamości Eriksona, czyli w wieku adolescencji. Po tym czasie następuje okres względnej stabilizacji naszej osobowości.

W okresie dojrzewania naszym zadaniem rozwojowym, bądź też kryzysem, jak to określa Erikson, jest wyodrębnienie siebie i swojej osoby z tożsamości i osobowości rodziców. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kryzysach rozwojowych Eriksona, to daj znać w komentarzu - jeżeli będzie zainteresowanie, to napiszę o tym wpis wyjaśniający.

Psychologia - osobowość, to zestaw względnie stałych cech człowieka - tych biologicznych jak temperament, jak i tych nabytych, np. zachowań.

Zazwyczaj do badania osobowości wykorzystuje się kwestionariusze, jak na przykład NEO-PI(R) czy NEO FFI, które pozwalają na mierzenie wymiarów osobowości w teorii Wielkiej Piątki. Jeżeli chcesz, abym wyjaśnił, czym jest Teoria Wielkiej Piątki, to daj znać o tym w komentarzu!

Okazuje się jednak, że można przewidywać niektóre cechy naszej osobowości dzięki obserwacji wzorców naszych zachowań. Dokładniej rzecz tę ujmując poprzez wzorce naszych aktywności  podczas korzystania ze smartfonów.

Można przewidywać niektóre cechy naszej osobowości poprzez wzorce naszej aktywności na smartfonach.

Smartfon w dzisiejszych czasach ma praktycznie każdy, jest to najeżone czujnikami i sensorami urządzenie, któremu dodatkowo przekazujemy ogrom informacji personalnych w postaci działalności w mediach społecznościowych, używanych aplikacji czy miejsca, skąd czerpiemy memy.

Duża grupa badaczy z Ludwig Maximilian University w Monachium zebrała kilka badań mierzących, jak wykorzystujemy nasze telefony, zaprzęgła sztuczną inteligencję do pracy i wykazała, że... możemy przewidywać tylko kilka głównych wymiarów osobowości Wielkiej Piątki.

Udało się skutecznie przewidywać wyniki osobowości w przypadku 57% wszystkich wymiarów osobowości, które przewidzieli Costa i McCrae.

Wymiarami, które daje się w miarę skutecznie przewidzieć są otwartość na doświadczenie, sumienność, a także ekstrawersja. Nie udało się niestety wskazać wzorca aktywności, który jest charakterystyczny dla różnych wymiarów neurotyczności czy sumienności.

Niektóre zmienne lepiej wpływają na predykcję wyników - są to czasy pierwszego i ostatniego użycia telefonu w ciągu dnia; nocna aktywność i używanie specyficznych aplikacji - w szczególności pogodowych, liczników czasu, a także aplikacji sprawdzających stan zdrowia użytkownika. Informacje pochodzące z tych schematycznych zachowań pozwalały na lepsze przewidywanie wyników w sumienności.

Zamiłowanie do porządku i poczucie obowiązku dobrze określał średni poziom naładowania telefonu, gdy nie był on ładowany w danym momencie. Czyli jaki poziom ma bateria telefonu, gdy z niego nie korzystamy. Czy jest on zawsze przygotowany do pracy, czy też raczej nas to nie obchodzi.

Ekstrawersja również może być skutecznie estymowana na podstawie wzorców użytkowania telefonu. Towarzyskość okazała się najlepiej przewidywanym wymiarem ze wszystkich! Zmienne skojarzone z komunikacją i zachowaniami społecznymi, takie jak większa średnia liczba połączeń wychodzących w ciągu dnia, większa nieregularność połączeń (nie dzwonimy w zaplanowanym schemacie - codziennie o 17 do babci), większa liczba użyć WhatsAppa w ciągu dnia wskazują na wyższe wyniki ekstrawersji we wszystkich jej aspektach.

Na podstawie wzorców używania telefonu można przewidywać to, jak ludzie są otwarci na doświadczenia, sumienni czy ekstrawertyczni.

 

Średnie korelacje wyników nie wydają się duże, jednakże autorzy wskazują na to, że najwyższe uzyskane wyniki są porównywalne do korelacji większej tendencji ludzi z złym nastroju do agresji, w porównaniu do ludzi w dobrym nastroju. Natomiast najniższe pozyskane wyniki przyrównano zaś do średnich miar efektów w całej psychologii osobowości.

Dzięki danym sensorycznym i tym dotyczącym użytkowania smartfona można przewidywać różne ludzie zachowania i dzięki nim estymować szeroki wachlarz również i specyficznych cech osobowości użytkowników.

Najlepiej przewidywanym psychologicznym wymiarem osobowości jest ekstrawersja.

Procedury badania

Dane użyte do tego badania pochodzą z trzech oddzielnych badań (część projektu PhoneStudy) organizowanych w Ludwig-Maximilians-Universit  at Munchen (LMU). Ostateczna próbka wyniosła 624 osoby, większość badanych, to osoby młode, podział płci wyniósł 377 kobiet, 243 mężczyzn, a cztery osoby nie określiły swojej płci.

Badani byli badani niemiecką wersją kwestionariusza Wielkiej Piątki (BFSI), mierzono również naturalne użytkowanie telefonu przez 30 dni. Do zbierania danych użyto aplikacji PhoneStudy, która jest sukcesywnie rozwijana na Uniwersytecie Monachijskim od 2013 roku. Ostateczny zbiór danych objął 1821 predyktorów zachowania i 35 kryteriów osobowości mieszczących się w teorii Wielkiej Piątki. 

Większość predyktorów odnosi się do następujących klas zachowania: użytkowanych aplikacji, konsumpcji muzyki, zachowań społecznych, mobilności, średniej aktywności użytkowników, a także użytkowań telefonu w cyklu dnia (dzień/noc). Następnie wykorzystano magię sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do sprawdzenia, które predyktory są istotne w badaniu.


Drogi głodny wiedzy psychologicznej czytelniku! Cieszę się, że jesteś z nami i eksplorujesz światłą stronę nauki. W przygotowanie każdego artykułu wkładamy bardzo duże ilości przygotowań, wiedzy i zapału, aby przygotować artykuły najwyższej jakości. Wszystko to jest dostępne zupełnie za darmo dla wszystkich w Internecie. Jeżeli chcesz nam podziękować za naszą działalność, to możesz przesłać dyszkę na kawę. Wiele to nie kosztuje, a nam pokaże, że to, co robimy ma wartość dla ludzi.

Jeżeli Ci się spodobał artykuł, to wyślij go znajomym i wspólnie o nim podyskutujcie.

Szczegółowe informacje można znaleźć w linkach do badania poniżej:

Najpopularniejsze

Czemu bardziej lubisz siebie w lustrze niż na zdjęciach?

TEST ONLINE CORONAVIRUS - SPRAWDŹ CZY JESTEŚ BEZPIECZNY

Skuteczny sposób na naukę do egzaminów w trzy dni!