Działalność studencka rozkręci Twoją karierę

 


Jesteś sobie studentem. Trochę Cię postraszyli, że sesja, będzie jak matura, że strasznie, tak bardzo trzeba się uczyć. Skupiasz się na tym, żeby jakoś przyswoić sobie materiał, który wydaje Ci się często zbytnio teoretyczny. Kończysz studia, składasz aplikacje podczas rekrutacji, a tamtejszy rekruter odsyła Cię do domu, że szukają kogoś młodego lecz z doświadczeniem. Wściekły na to, że nie mogłeś przecież zdobyć doświadczenia, bo dopiero skończyłeś naukę oczerniasz cały bezsensowny system.

Doskonale rozumiem Twoją reakcję! Dzisiejszy świat jest dużo bardziej skomplikowany i wymagający niż był jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Mamy po prostu trudniej i musimy się bardziej starać (podziękujcie rodzicom :)) 

Dzisiejszy rynek pracy jest bardziej wymagający od tego kilkadziesiąt lat temu

Czy istnieje jednak rozwiązanie na przedstawiony w akapicie problem? Oczywiście, że istnieje! Świetnym rozwiązaniem jest działalność w organizacjach studenckich. Badania wskazują, że dodatkowa aktywność ma pozytywny wpływ na przebieg kariery zawodowej, a w szczególności na jej początkowy okres. Dodatkowo przedsiębiorcy zwracają uwagę na aktywnych studentów, co pozwala im się wyróżnić spośród morza absolwentów.

Do niedawna działający system edukacji wyższej został oparty na masowym szkoleniu społeczeństwa. Tak naprawdę nie było większych problemów z dostaniem się na studia, bo wystarczyła tylko matura, a mogliśmy się dostać, jeżeli nie na UMCS, to chociaż na lokalną, mniejszą uczelnię i skończyć z dyplomem.

Dodatkowo, po dostaniu się już nawet na bardziej prestiżową uczelnię nie ma większego problemu z utrzymaniem się na nich. Aktywni, najlepsi studenci są równani z tymi, którzy prześlizgują się między kolejnymi sesjami poprawiając wszystko. Obaj studenci otrzymują dokładnie taki sam dyplom. Nie ma żadnej różnicy! Tak właśnie działa kształcenie egalitarne - jeżeli wszyscy mogą mieć coś wartościowego, to traci to na swojej ekskluzywności i wartości. Każdy otrzymuje coraz mniej wartościowy dyplom. Obecnie funkcjonujemy nie na rynku absolwentów, a na rynku pracodawców. To oni dyktują warunki.

Funkcjonujemy na rynku pracodawców, nie rynku absolwentów

Powiew świeżości wprowadziła tzw Konstytucja dla nauki. Zmieniono w niej podejście do finansowania Uniwersytetów. Do tej pory Uczelnia otrzymywała pieniądze za studenta. Instytucji tej po prostu się opłaca kształcić jak największą liczbę studentów, gdyż dzięki temu otrzymuje większe dofinansowania. W tym momencie finansowanie się troszkę zmienia, a premiowane będą osiągnięcia naukowe, publikacje i nastawienie na tworzenie NAUKI. Zmienia się dzięki temu podejście z egalitarnego ponownie w kształcenie elitarne. Wartość dyplomu ponownie powinna zacząć wzrastać.

To trochę dziwna sytuacja, a uczeń liceum raczej nie przejmuje się tak bardzo polityką i dlaczego i po co. Czytając to możesz się zacząć zastanawiać - "Czy to oznacza, że studia są bez sensu?" Oczywiście, że nie! Podczas życia akademickiego możemy bardzo dużo zyskać dla siebie, jako człowieka, poznać wartościowych ludzi, partnerów biznesowych i życiowych. 

Działanie w organizacji studenckiej ma pozytywny wpływ na karierę absolwentów 

Działanie, to nie tylko praca, ale i wiele satysfakcji

Jedną z możliwości na wyróżnienie się z morza licencjatów i magistrów jest uzupełnienie swojego CV o działalność w organizacji studenckiej. Badania przeprowadzone przez Rudnicką i Foks (2016) wskazują na to, że aktywność taka ma pozytywny wpływ na karierę absolwentów, a nawet ma pozytywny wydźwięk  wśród przedsiębiorców.

W dzisiejszym świecie coraz większy nacisk wśród tzw. Białych Kołnierzyków (pracowników umysłowych) jest na posiadane przez nich umiejętności miękkie pozwalające na dynamiczną adaptację do aktualnej sytuacji. Potrzebne są umiejętności, które pozwolą nam się dostosować do wyjątkowo dynamicznie zmieniającego się świata.

Najważniejszymi kompetencjami, które pracodawcy najczęściej wymagają od pracowników są:

  • Wiedza fachowa,
  • Znajomość języków obcych,
  • Doświadczenie zawodowe,
  • Umiejętności interpersonalne.

Kompetencje miękkie są kluczowe na dynamicznym rynku pracy

Działalność studencka pozwala na rozwijanie umiejętności interpersonalnych i jest to kluczowy element, który zyskujemy współpracując z organizacjami. Badania przeprowadzone przez Szkołę Główną Handlową (Barwińska-Małajowicz, 2015; za: Rudnicka i Foks, 2016) wskazują, że kompetencje osobiste i interpersonalne, takie jak: szybkość uczenia się czy umiejętność współpracy w grupie są bardzo ważne dla pracodawców.

Okazuje się, że pracodawcy mogą być skłonni do zatrudnienia osób z deficytem kompetencji twardych, jeżeli odpowiadają im pod względem charakterologicznym. Atrakcyjni dla pracodawców absolwenci powinni się wykazywać zdolnością analitycznego i logicznego myślenia, aktywnością, samodzielnością, umiejętnością rozwiązywania problemów oraz otwartością na uczenie się i rozwój. Bardzo często umiejętności te nie są w zadowalającym stopniu rozwinięte u absolwentów szkół wyższych.

Dodatkowa działalność w organizacjach studenckich bardzo dobrze wpływa na wizerunek absolwenta


Współpracuj, a będzie Ci dane!

Badacze z Łodzi pod lupę wzięli zarówno absolwentów Politechniki Łódzkiej, jak i pracodawców w Łodzi. Badane zawody były bardzo różnorodne, gdyż badano osoby z różnych kierunków studiów. W jednym z pytań skupiono się na tym, czy wpis o dodatkowej działalności został odnotowany przez pracodawców. 77% respondentów odpowiedziało, że zostało to odnotowane przez osobę rekrutującą, co świadczyć może o bardzo dobrym odbiorze przez pracodawców aktywności studenckiej.

77% rekruterów zwróciło uwagę na dodatkową działalność podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Dodatkowo większość badanych odpowiedziała, że bardzo dobrze lub dobrze ocenia rozwój osobisty dzięki działaniu w organizacji studenckiej, a także dzięki niemu dynamika ich kariery absolwenckiej się poprawiła.

Często się o tym nie mówi w Polsce, a co jest kluczowe na zachodzie, to zdobycie kontaktów. Ponad połowa badanych odpowiedziała, że ich dodatkowa aktywność podczas studiów umożliwiła im zdobycie kontaktów, które obecnie wykorzystują w życiu zawodowym!

Przeglądając wyniki badania pracodawców można dojść do wniosku, że pracodawcy dostrzegają aktywność studencką absolwentów. Gdy pracodawcy porównują osoby aktywne podczas studiów z tymi nieaktywnymi, to dostrzegają oni różnicę w ich działaniu. Aktywnych oceniają często jako bardziej zorganizowanych, lepiej pracujących w grupie i bardziej odpowiedzialnych.

W związku z tym możemy wysnuć wniosek, że działalność w organizacjach studenckich ma pozytywny wpływ na karierę zawodową absolwentów. Są oni lepiej, w stosunku do nie działających studentów, postrzegani na rynku pracy.

Gdzie najlepiej działać? Może koło naukowe? Może NGO? 


PSSiAP to jedno z najlepszych miejsc dla studentów psychologii

Gdzie zatem najlepiej działać? Możesz się rozejrzeć w okolicy - na pewno macie jakieś koła naukowe/zainteresowań. Może działa jakaś organizacja pozarządowa (NGO)? Z racji tego, że studiuję w Lublinie, to z chęcią przedstawię sytuację w naszym mieście. Większość moich czytelników, to studenci psychologii, więc również na psychologii się skupię. W moim uniwersytecie działają trzy koła naukowe, których działanie jest skupione na specjalistycznych działaniach, jak na przykład badania naukowe lub prowadzenie centrum wsparcia dla studentów.

Jeżeli chcemy działać w większej skali, brać udział w bardziej rozbudowanych projektach, to należy się zainteresować chociażby NGO. Każdy student psychologii powinien chociaż sprawdzić czym jest Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii. Organizacja ta ma za zadanie tak ważną, jak już wspomniałem, integrację społeczności. Dodatkowo ich działanie skupia się na wspieraniu nauki, promowaniu psychologii a także na rozwoju zawodowym dzięki szkoleniom czy praktycznej pracy.

Sprawdź na Facebook czy nie ma biura akurat w Twoim mieście! W tym momencie jest około 10 biur w całej Polsce. Początek roku akademickiego jest idealnym momentem na dołączenie, gdyż to właśnie wtedy biura prowadzą rekrutację nowych członków. Lubelskie biuro PSSiAP właśnie teraz rozpoczyna rekrutację, której kulminacją będzie spotkanie rekrutacyjne 09.10.2020.

Działasz w jakieś organizacji? Może byłaś/eś w jakieś już kiedyś? Może chcesz dołączyć? Daj znać w komentarzu i podyskutuj o tym ze znajomymi!


Podoba Ci się moja praca? Możesz mi podziękować przesyłając symboliczną kwotę!

 

Bibliografia:

1. Rudnicka, M., Foks, H. (2016). Wpływ aktywności w organizacjach studenckich na przebieg kariery zawodowej absolwentów. W: Mendryk I. (red.), Wyzwania Zarządzania Zasobami Ludzkimi (s. 309-324). Lublin: Instytut Zarządzania UMCS.

Najpopularniejsze

Czemu bardziej lubisz siebie w lustrze niż na zdjęciach?

TEST ONLINE CORONAVIRUS - SPRAWDŹ CZY JESTEŚ BEZPIECZNY

Skuteczny sposób na naukę do egzaminów w trzy dni!