Nowy rok - nowy ja?
Nowy rok - nowa ja! Kiedyś popularne stwierdzenie szybko wyśmiane przez ludzi, którzy nie byli w stanie dotrzymać choćby jednego swojego słowa danego sobie w okresie sylwestrowym.
Nie ma co - trzeba do tego podejść z głową! Realizacja postanowień noworocznych jest jak najbardziej możliwa. Wystarczy wiedzieć, gdzie zacząć. Pisząc ten artykuł chciałem wskazać ścieżkę, która pomoże osobom, które chcą coś zmienić w swoim życiu.
Czytając ten wpis zapoznasz się z następującymi tematami:
- Metoda pozwalająca na lepsze zrealizowanie postanowień - S.M.A.R.T.;
- Jak dobrać postanowienie noworoczne;
- Jak pracować nad postanowieniami noworocznymi;
- Jak zrealizować postanowienia i nie zniechęcić się.
S.M.A.R.T.
Jeżeli kiedykolwiek słyszeliście o metodzie S.M.A.R.T., to to, o czym będę tutaj pisał nie będzie dla Was niczym nowym - lecz zastosowanie i myślenie o tej metodzie jest jednak dosyć niecodzienne. Bo jak inaczej opisać zastosowanie metody stworzonej do pracy projektowej, na przykład w korporacjach, do życia codziennego?
Jednak po kolei - czym jest metoda S.M.A.R.T.?
Jest to metoda pomagająca w realizacji projektów. Skrót pochodzi z angielskiego:
(Specific) Skonkretyzowany – jego zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu, sformułowanie powinno być jednoznaczne i niepozostawiające miejsca na luźną interpretację,
(Measurable) Mierzalny – tak sformułowany, by można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu lub przynajmniej umożliwić jednoznaczną „sprawdzalność” jego realizacji,
(Achievable) Osiągalny – cel zbyt ambitny podkopuje wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji,
(Relevant) Istotny – cel powinien być ważnym krokiem naprzód, jednocześnie musi stanowić określoną wartość dla tego, kto będzie go realizował,
(Time-bound) Określony w czasie – cel powinien mieć dokładnie określony horyzont czasowy, w jakim zamierzamy go osiągnąć.
Korzystając z tych wytycznych można rozpisać najważniejsze aspekty projektu - w naszym przypadku realizację postanowień noworocznych.
Jak dobrać postanowienie noworoczne
Stosując się do wytycznych S.M.A.R.T., cel powinien być konkretny, mierzalny, osiągalny i ważny dla nas. Co to właściwie oznacza? Wyjaśnię to na przykładzie:
Powiedzmy, że moim postanowieniem będzie schudnięcie. Nie mówię sobie tego ot tak. Czuję, że jest to ważny aspekt mojego życia. Jest to pierwsza wersja postanowienia, lecz można je dopracować.
Zacznijmy od skonkretyzowania go - czy ważna jest dla mnie utrata wagi, czy zmniejszenie brzuszka? Ustalmy, że po prostu chciałbym zmniejszyć swoją wagę. Jak konkretyzujemy, to nie poprzestajemy, póki nie będzie to najczystsza forma pragnienia!
Chcę schudnąć 5 kilogramów.
Cel ten jest już bardzo konkretny, a w dodatku mierzalny - łatwo sprawdzić jak nam idzie. Zbliżając się do celu będziemy jeszcze bardziej się motywować!
Upewnijmy się jeszcze tylko czy cel ten jest możliwy do zrealizowania - waga nie ruszy się w dół jeżeli nie mamy nadmiarów tkanki tłuszczowej i nie mamy z czego zrzucać wagi!
Dobieraj postanowienia noworoczne właśnie w ten sposób - ułatwi Ci to ich realizację!
Jak pracować nad postanowieniami noworocznymi
Tutaj gwiazdą będzie ostatni element S.M.A.R.T. - czas.
Jest to bardzo ważny element, który pozwala nam trzymać się w ryzach. Sprawi, że nie obudzimy się w grudniu z postanowieniem.
Jak to działa? Wyznaczamy sobie termin wykonania postanowienia. Musi on być realny i wykonalny.
Jeżeli postanowilibyśmy schudnąć 5 kg w ciągu tygodnia, to średnio bym powiedział z możliwością realizacji tego postanowienia.
Wyznaczmy termin końcowy, a pomiędzy przystanki. Na przykładzie:
- W pierwszy weekend roku przeanalizuje swoją dietę i postaram się z niej wykluczyć wysokokaloryczne posiłki.
- Do końca stycznia zacznę korzystać ze schodów zamiast wind.
- W lutym zacznę wracać w piątki (które mam wolniejsze) na pieszo do mieszkania zamiast autobusem czy samochodem.
- Marzec będzie miesiącem, kiedy zacznę ćwiczyć w weekendy.
- Do świąt wielkanocnych moja waga powinna zacząć spadać, a ja się czuć lepiej.
Możesz to także skonkretyzować jeszcze bardziej (szczególnie przydatne u prokrastynatorów i ludzi o słabej woli).
- 04.01 - analiza swojej diety, wykluczenie z niej wysokokalorycznych posiłków.
- 07.01 - będę świadomie wybierał schody zamiast wind - czasem może mi się zapomnieć lub śpieszyć, lecz ważna wytrwałość.
- 31.01 - wtedy już prawie zawsze będę wybierał schody zamiast wind.
- 07.02 - wrócę na pieszo do mieszkania zamiast autobusem czy samochodem i będę tak robić co piątek.
- 01.03 - pierwszy raz poćwiczę w mieszkaniu - minimum 30 minut treningu ogólnego. Będę to powtarzał co tydzień w weekend.
- 05.04 - moja waga powinna być niższa od tej w zeszłym roku, przynajmniej o jeden kilogram.
- 31.05 - powinienem schudnąć już 2 kg.
- 01.09 - powinienem osiągnąć wymarzoną wagę do tego terminu.
Takie postawienie sprawy pozwala na obserwację efektów motywujących Cię do dalszych działań. Nie zostaniesz na lodzie w grudniu, a samo postanowienie ma większą szansę na realizację.
Nawyki
Coś, na co już być może wpadłeś - nawyk, czyli zautomatyzowana czynność (sposób zachowania, reagowania), którą nabywa się w wyniku ćwiczenia (głównie przez powtarzanie). Nawyk zautomatyzowany to wyuczony składnik zachowania się jednostki, utworzony przez świadome uczenie się poprzez z góry zamierzone ustalenie i automatyzację czynności pierwotnie nieautomatyzowanej.
Różne źródła podają różne ilości dni potrzebnych do zautomatyzowania czynności - zależeć to może od stopnia skomplikowania nawyku, różnic indywidualnych czy środowiska.
Jednakże wymaga to czasu - od 14 dni świadomego i żmudnego powtarzania czynności, aż po nawet miesiąc. Nagrodą za to poświęcenie będzie stopniowe przechodzenie w zautomatyzowane działanie, niewymagające dużej uwagi, wykonywane dużo szybciej i skuteczniej.
Nie ma się co przerażać, na pewno dasz radę! Poniżej pokażę jeszcze kilka dodatkowych pomocy, które mogą wzmocnić Twoją wytrwałość.
Różne źródła podają różne ilości dni potrzebnych do zautomatyzowania czynności - zależeć to może od stopnia skomplikowania nawyku, różnic indywidualnych czy środowiska.
Jednakże wymaga to czasu - od 14 dni świadomego i żmudnego powtarzania czynności, aż po nawet miesiąc. Nagrodą za to poświęcenie będzie stopniowe przechodzenie w zautomatyzowane działanie, niewymagające dużej uwagi, wykonywane dużo szybciej i skuteczniej.
Nie ma się co przerażać, na pewno dasz radę! Poniżej pokażę jeszcze kilka dodatkowych pomocy, które mogą wzmocnić Twoją wytrwałość.
Jak zrealizować postanowienia i nie zniechęcić się
Skoro już dobrze wybraliśmy postanowienie i wiemy jak nad nimi pracować, to należy zadbać jeszcze o samą realizację postanowień.
To oczywiste, że potrzebujemy woli - wykonujemy jednak zadanie dla nas samych ważne, nikt nam nie każe robić czegoś, co nie jest dla nas istotne. Samo to już zwiększa naszą motywację do działania.
W czasie przygotowywania postanowień napisaliśmy sobie je na kartce. Przepiszmy je teraz ładnie i powieśmy sobie w widocznym miejscu w mieszkaniu. Dzięki temu będziemy je widzieć razem z planem i kontrolować swoje postępy. Widząc podpisane przez nas postanowienie będziemy sobie stale przypominać o tym, że musimy się ruszyć!
Możemy także powiedzieć znajomym o naszym postanowieniu. Nie chcemy przecież wyjść na człowieka niesłownego. Znajomi mogą nam przypominać o naszym postanowieniu!
Znajdź sobie kompana! Kooperacja i rywalizacja pomagają w osiąganiu zadań oraz wzmacniają naszą skuteczność. Znajdź kogoś na podobnym poziomie w danym postanowieniu. Jeżeli ktoś będzie za dobry, to możesz się zniechęcić. Natomiast jeżeli druga osoba będzie za słaba, to możesz uznać, że Twój wysiłek jest wystarczający, mimo że niewiele tak naprawdę zrobiłeś.
Skoro dotarłeś do tego miejsca czytając, oznacza to, że jesteś wytrwały!
Masz też dużo większą szansę na dotrzymanie wreszcie tego postanowienia i może to faktycznie być moment, w którym zmienisz coś w swoim życiu.
Daj znać jak Ci idzie realizacja postanowień noworocznych. Podeślij artykuł znajomym - możecie wspólnie o nim podyskutować!
Masz też dużo większą szansę na dotrzymanie wreszcie tego postanowienia i może to faktycznie być moment, w którym zmienisz coś w swoim życiu.
Daj znać jak Ci idzie realizacja postanowień noworocznych. Podeślij artykuł znajomym - możecie wspólnie o nim podyskutować!
Dziękuję za wsparcie!
Bibliografia
- Nawyk: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nawyk
- Ostaszewski P. w: Strelau J. (2016) - Psychologia. Podręcznik akademicki. Tom II. Podstawy psychologii. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne GWP, s. 97-115
- SMART: https://pl.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T._(zarządzanie)